ניתוח הרמת חזה
כוח המשיכה משפיעה לנו על החזה. השדיים נופלים לא רק בגלל הריונות והנקות. שדיים גדולים וכבדים נופלים במשך השנים, גם דיאטות תורמות לצניחת השדיים. את הניתוח להרמת החזה רצוי לעשות לאחר שסיימת את פרק הלידות בחייך.

הרמת-חזה

מתי כדאי לעשות ניתוח להרמת חזה?
נשים רבות רוצות להחזיר לעצמן את מראה החזה היפה והעומד שהיה להן בצעירותן עוד לפני הלידות וההנקות. ניתוח להרמת חזה נעשה משיקולי אסתטיקה בלבד.
ניתוח להרמת חזה, רצוי לעשות רק לאחר שסיימתן עם הלידות וההנקות. אחרת נפילת שדיים נוספת יכולה לקרות שוב בעתיד בעקבות שינוי פיזיולוגי.
האם את צריכה לעשות ניתוח להרמת חזה?
קודם כל כדאי לך לבחון באופן אובייקטיבי אם את בכלל צריכה לעשות ניתוח להרמת חזה ואם שדייך באמת נפולים.
איפה נמצאת הפטמה שלך ביחס לתחתית השד (איפה שנמצא הקפל). אם הפטמה יותר נמוכה מהקפל אז את אכן צריכה ניתוח להרמת חזה מכיוון שהשד צנח.
למה כדאי לך להגיע לבית פתרונות ברפואה?
החלטת לעשות את הניתוח להרמת חזה, הגיע הזמן להיפגש עם מנתח פלסטי מומחה בתחום.
בפגישת הייעוץ המנתח יבדוק אם את אכן צריכה לעבור ניתוח להרמת החזה, תקבלי אינפורמציה מלאה על הניתוח, על הסיכונים והתועלות. תוכלי כמובן לראות תמונות של לפני ואחרי ותגיעו יחדיו לתיאום ציפיות.
בימינו יש עשרות מנתחים בארץ, צוות פתרונות ברפואה יהיה שם בשבילך מתחילת התהליך, יהיה שם בחדר הניתוח, ויהיה זמין עבורך בכל יום ובכל שעה גם אחרי הניתוח.
המנתחים שעובדים בבית פתרונות ברפואה הינם פלסטיקאים כירורגים ברמה הגבוהה ביותר. כולם מנהלים או ניהלו מחלקות בבתי חולים נבחרים בארץ. כולם עם תעודות מהארץ ומהעולם ובעלי ניסיון רב ועשיר, מה שמפחית באופן משמעותי את האפשרות לסיבוכים.
חדרי הניתוח שבית פתרונות ברפואה עובד איתם משתמשים בטכנולוגיה החדישה ביותר, עם מרדימים ותיקים ומנוסים.

אחרי-ניתוח-הגדלת-חזה

מה צריך לעשות לפני הניתוח להרמת חזה?
אחרי שהגעת להבנה עם המנתח הפלסטי לגבי הניתוח ישנם לעשות את הדברים הבאים:
1.     תידרשי לעשות בדיקות דם עדכניות.
2.     ישנה אפשרות שגם תישלחי לעשות צילום חזה, ממוגרפיה ובדיקת אק"ג. הכל תלוי במצב בריאותך ובגילך.
3.     אסור לעשות דיאטה חריפה בשבועות שלפני הניתוח כדי לא לפגוע בתהליך ההחלמה.
4.     בזמן מחזור או מחלה לא ניתן לעבור את הניתוח – אפילו לא מחלה קלה כמו הצטננות.
5.     חובה לצום לפחות 8 שעות לפני הניתוח.
6.     כשבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילה של כדורים לדילול דם כמו אספירין וקומדין.
7.     כשבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן.
8.     יש להפחית חשיפה מרובה לשמש.
האם הניתוח להרמת חזה עובר בהרדמה מלאה, ומה עלי לדעת?
ניתוח להרמת חזה עובר בהרדמה כללית על מנת שלא תרגישי דבר ועל מנת שהגוף לא יחווה טראומה. הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שלא תרגישי כל כאב במהלך הניתוח.
אם המנתח יגיע למסקנה שניתן לעשות את הניתוח באמצעות חתכים מעטים וקטנים, הוא עשוי להסתפק בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש. הכל תלוי במבנה החזה. ככל שהחזה גדול יותר, וצריך להסיר יותר עודפי עור, כך החתכים יהיו גדולים יותר, ארוכים יותר ומכאיבים יותר.
עלייך לספר לרופא המרדים כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים, על רגישות לתרופות ועל מצבך הבריאותי כרגע. כמו כן, אם יש חולשות פיזיות שמופיעות פתאום בעקבות לחץ מהניתוח כמו סחרחורות, הקאות ושלשולים.
מה עושים בניתוח להרמת חזה?
אם החזה קטן יחסית ונפול מעט, המנתח עושה חתך מסביב לעטרת הפטמה, אוסף את העור הרפוי באופן שמרים את חלקו התחתון של השד, מוודא שהפטמה ניצבת במקומה הטבעי, מסיר את עודפי העור ותופר את החתך שמסביב לעטרת הפטמה. לאחר ניתוח להרמת חזה שנעשה באופן הזה נותרת רק צלקת אחת: מסביב לעטרת הפטמה.
אם מדובר בחזה גדול שנפול באופן משמעותי יותר, לא ניתן להסתפק רק בחתך מסביב לעטרת הפטמה, אלא יש להוסיף לו חתך מעטרת הפטמה כלפי מטה, עד לקפל שמתחת לשד וזאת כדי שהמנתח יוכל להדק בצורה טובה יותר את מעטפת העור שמסביב לשד. ניתוח כזה מותיר אחריו שתי צלקות: מסביב לפטמה ולאורך השד.
האם ניתן לשלב את הניתוח להרמת חזה ביחד עם הקטנת חזה או הגדלת חזה?
בהחלט ניתן לשלב את הניתוח להרמת חזה ביחד עם ניתוחים נוספים כמו הקטנת חזה או הגדלת חזה.
אם הסיבה לחזה הנפול היא ממדיו הגדולים, עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת החזה אלא לעשות במקביל גם ניתוח להקטנת חזה. הרמת שד גדול מאוד ללא הקטנתו עלולה להניב תוצאות לטווח הקצר בלבד: השד הכבד מהר מאוד יכול ליפול בחזרה.
הרמת חזה קטן עלולה להביא איתה אכזבה גדולה. מכיוון שחזה קטן שהורם נראה לעיתים קטן יותר מכפי שהיה בצורתו הנפולה. לכן לאישה בעלת חזה קטן ונפול עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת חזה אלא להוסיף לו גם ניתוח להגדלת חזה.
ישנם נשים שרוצות לפתור בעיה של חזה נפול באמצעות הגדלתו. גם הפתרון הזה עלול לאכזב: חזה נפול שהוגדל נותר נפול, ולהשגת התוצאה הרצויה יש גם להרימו.

חזה-מוגדל

כמה זמן נמשך ניתוח להרמת חזה?
ניתוח להרמת חזה נמשך בין שעה וחצי לשלוש שעות בהתאם למידת המורכבות שלו ובהתאם לניסיון המנתח. מנתח לא מנוסה יבצע את הניתוח במשך זמן רב יותר ממנתח מנוסה.
אז מה קורה אחרי ניתוח להרמת חזה?
בימים הראשונים לאחר הניתוח להרמת חזה עלולים לחוש כאבים בחזה ואזור התפרים עלול להיות אדום ונפוח. ברוב המקרים עוצמת הכאבים אינה רבה, וניתן להתגבר עליהם באמצעות משככי כאבים קלים.
אם אכן עושים ניתוח משולב ולא מסתפקים רק בניתוח להרמת חזה אלא עושים במקביל גם ניתוח להגדלת חזה או להקטנת חזה, עוצמת הכאבים שחשים עלולה לגדול, ולעיתים יש צורך לבקש מהרופא משככי כאבים חזקים יותר.
מהמראה החדש של החזה ניתן להתרשם זמן קצר לאחר הניתוח, אך כדי לראות את צורתם הסופית יש לחכות בערך שלושה חודשים.
האם ניתוח להרמת חזה יכול להסתבך?
מכיוון שמדובר בניתוח שנעשה בהרדמה מלאה, מתלווים אליו כל סיכוני ההרדמה. מעבר לכך טמונים בו סיכונים שהם ספציפיים לסוג הניתוח הזה:
1.     התפתחות נמק בעטרה או בפטמה. מעשנות כבדות, נשים שסובלות מבעיות בכלי הדם ונשים בעלות חזה גדול במיוחד בעלות סיכון רב יותר לסיבוך זה. סיבוך כזה עלול לחייב ניתוח לשחזור העטרה והפטמה שנפגעו מהנמק. פטמה משוחזרת היא נטולת תחושה ולא ניתן להניק באמצעותה.
2.     אובדן הסימטריה בשדיים. לא תמיד מצליחים המנתחים להגיע לתוצאה זהה בשני השדיים, והתוצאה עלולה להיות הבדלי גודל וגובה בין השדיים. אם ההבדלים גדולים ובולטים לעין, יש לשקול ניתוח חוזר לתיקון הפגמים. כמובן שמנתח מנוסה יוכל להפחית משמעותית תוצאה זו.
3.     דימום מסיבי, שטפי דם, זיהומים, דלקות, פצעים שאינם מחלימים במקום שנותח, נפיחות של האזור המנותח.
4.     אובדן תחושה או רגישות יתר בפטמה. לעיתים חוזרת התחושה הרגילה כמה חודשים לאחר הניתוח ולעיתים רחוקות היא אובדת לנצח.
5.     פגיעה ביכולת ההנקה. זה אומנם סיבוך נדיר מאוד – לרוב ניתן להיניק בעקבות ניתוח להרמת חזה – אולם יש להביא אותו בחשבון. זו אחת הסיבות שבגללה רצוי לעשות את ניתוח הרמת החזה בתום תקופת ההריונות וההנקות.
6.     הצטלקות של החתכים שנעשו במהלך הניתוח להרמת השדיים. לעיתים נותרות הצלקות מכוערות ובולטות, ולעיתים הן הולכות ונעלמות. לרוע המזל לא ניתן לדעת מראש כיצד יחלימו הצלקות, וזהו אחד ההימורים שהמנותחות לוקחות על עצמן. עם זאת ידוע בוודאות שמעשנות סובלות יותר: הצלקות שלהן בדרך כלל גדולות יותר, רחבות יותר, בולטות יותר ובאופן כללי אסתטיות פחות.
כל אחת מהתופעות הבאות לאחר הניתוח מחייבת פנייה מיידית לרופא המנתח: נפיחות יוצאת דופן, שינוי בצורת השד, כאבים חזקים, פצעים והפרשות. מומלץ להשוות כל הזמן בין השדיים כדי לעמוד על תופעות חריגות.

אחרי-ניתוח-הקטנת-חזה

מה מותר ומה אסור לעשות לאחר ניתוח להרמת חזה?
שעות ספורות לאחר ניתוח להרמת חזה כבר ניתן לחזור הביתה (אם מדובר בניתוח משולב הכולל גם הגדלת חזה או הקטנת חזה, יש לעיתים צורך באשפוז של לילה אחד). בשבועות הראשונים לאחר הניתוח מוטלות על המנותחות כמה הגבלות:
1.     יש להימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח. עשן הסיגריות פוגע בתהליך ההחלמה.
2.     כבר למחרת הניתוח ניתן בדרך כלל לחזור לפעילות שגרתית, אך יש להימנע ממאמצים פיזיים לפחות במשך חודש לאחר הניתוח. במיוחד יש להימנע מפעילות שכרוכה בטלטול קיצוני של השדיים, למשל ריצה או קפיצות.
3.     בימים הראשונים לאחר הניתוח צריך אזור הניתוח להיות חבוש בתחבושת אלסטית. לאחר מכן יש ללבוש במשך חודש חזיית ספורט. אין להסיר את החזייה גם במהלך שנת הלילה.
4.     יש להימנע מהפעלת לחץ על השדיים. לכן אסור לישון על הבטן, ויש להימנע במשך כחודש מפעילות מינית שכרוכה במגע עם השדיים. ישנם אף רופאים שאוסרים כליל על קיום מגע מיני במשך השבוע הראשון שלאחר הניתוח מחשש שייווצר גודש בשדיים.
5.     אסור לחשוף את השדיים לשמש, ובמיוחד יש להימנע מחשיפת הצלקות לשמש. קרני השמש גורמות לשני נזקים: הן מעכבות את תהליך ההחלמה, והן עלולות לגרום להתכהות (פיגמנטציה) של הצלקות.
6.     אסור להרים דברים כבדים לגובה מחשש שעור השדיים יימתח, והתפרים ייפתחו.
מתי אוכל לחזור לפעילות רגילה?
בדרך כלל תחזרי הביתה כבר ביום הניתוח.
לעבודה תוכלי לחזור בתוך כשבוע, ועד אז גם חולפים בדרך כלל הכאבים.
לפעילות ספורטיבית מאומצת ניתן לשוב לאחר כחודש.
את תוצאותיו החיוביות של הניתוח ניתן להתחיל לראות כשלושה חודשים לאחר הניתוח.
באופן כללי, ככל שהשד המנותח קטן יותר, כך יישמרו תוצאות הניתוח זמן רב יותר. מי שיש להן שדיים גדולים יזדקקו בדרך כלל לניתוח נוסף בתוך כמה שנים.
בית פתרונות ברפואה ישמח להעניק לך שירות.
את מוזמנת להשאיר פרטים ליצירת קשר כאן למטה או ליצור קשר במספר 1800-210-210.
נשמח להעניק לך ייעוץ מקצועי
לקביעת פגישת ייעוץ יש להשאיר פרטים
ד״ר מיכל בנקלר, מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית. חברה בהסתדרות הרופאים בישראל והאגודה האמריקאית לכירורגיה פלסטית (ASPS).
ד"ר ירון ריסין, הנו מומחה בכירורגיה פלסטית מטעם המועצה המדעית ומשרד הבריאות ובעל מוניטין רב בתחומו. הוא חבר פעיל באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בישראל.
נשמח להעניק לך ייעוץ מקצועי
לקביעת פגישת ייעוץ יש להשאיר פרטים