חומצה היאלורונית – מילוי קמטים

חומצה היאלורונית (HA) היא גליקוסמינוגליקן (Glycosaminoglycan) – חומר המתחבר לקולגן, מתמזג אתו ויוצר סחוס. חומצה היאלורונית מצויה בכל רקמה בגוף. היא מסייעת בהעברת חומרי מזון והרחקת רעלנים מתאים אשר אין בהם אספקת דם, כאלו אשר נמצאים בסחוס. מילוי קמטים באמצעות חומצה היאלורונית הוא טיפול פשוט המחדיר לעור את המילוי ויוצר נפח ומילוי באזור הקמט.

מילוי קמטים באזור הפנים

הטיפול היעיל למילוי קמטים באזור הפנים הנו הזרקת חומצה היאלורונית. טווח השפעתו של חומר זה כשנה ומחצה ולאחר תקופה זו הוא מתחיל להיספג ולהעלם. הטיפול מתבצע לאחר הרדמת האזור ע"י קרם אלחוש מקומי, או ע"י הרדמה המתבצעת מתוך הפה, הזהה לזו המתבצעת ע"י רופאי השיניים. לאחר ביצוע ההרדמה, מוזרק החומר ע"י הרופא המטפל, במספר נקודות לאורך הקמט. בתום הטיפול מתקבל אפקט המילוי. תופעות הלוואי של הטיפול הינן נדירות יחסית.
בהזרקת החומצה עלולה להתפתח נפיחות קלה באזור החדרת המחט, הנפיחות עשויה להמשך עד 24 שעות. כמו כן עלולים להופיע שטפי דם נקודתיים באזורי החדרת החומר.

מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית (HA) היא גליקוסמינוגליקן (Glycosaminoglycan) שהוא חומר המתחבר לקולגן, מתמזג אתו ויוצר סחוס. תפקידה הוא לא רק לשמור על פרקי כריות הסחוס חזקים וגמישים אלא גם להגדיל את אספקת נוזל סיכת המפרקים.
חומצה היאלורונית מצויה בכל רקמה בגוף וחיוניותה רבה! היא עוזרת בהעברת חומרי מזון והרחקת רעלנים מתאים אשר אין בהם אספקת דם, כאלו אשר נמצאים בסחוס. ללא כמות מתאימה של חומצה היאלורונית, הפרקים יהיו עדינים ושבריריים.
לא רק שהיא שומרת על "שימון" הפרקים, היא גם מעודדת את עצירת הנוזלים ברקמות גוף אחרות. חומצה היאלורונית, בריכוזים גדולים חוץ תאים (הנוזל הממלא את החלל בין הרקמות) שומרת על לחות העור ומעודדת את ייצור הקולגן והאלסטין האחראיים עם המראה הצעיר והרענן בעיקר באזור הפנים.

ירידה בכמותה בגוף – משפיעה על ההזדקנות התאים

חומצה היאלורונית מאוחסנת בתוך תאי העור (רובה), והיא זו שמגינה על העור ומונעת את פציעתו. מראה חיוני ובריא של עור צעיר קשור קשר ישיר לכמות החומצה ההיאלורונית הנמצאת בין התאים. ריכוזים גבוהים שלה בתאי העור, מסייעים לעור להיות תפוח, מלא, חלק, מאוזן בלחותו ובעל יכולת החלמה מהירה מפציעות וזיהומים (בריאות ויופי).

מילוי קמטים באמצעות חומצה היאלורונית

חומרי מילוי קמטים עשויים בד"כ על בסיס חומצה היאלורונית. ההזרקה מתבצעת לרוב אל תוך הדרמיס האמצעי והעמוק – וזאת במטרה לתקן ולמלא קמטים קלים ועמוקים. כמו כן, חומרי מילוי משמשים לצורך תיקון שקעים ואי סימטריות, בניית נפח לאזורים שונים כמו הלחיים, תיקון ליפואטרופיות, מילוי צלקות, טיפול נגד אקנה ועוד.

איפה מזריקים את חומרי המילוי?

אזורי הטיפול העיקריים הם הקמטים שמצדי הפה והאף, ובנוסף לכך הזרקות מסייעות לעיצוב ומילוי שפתיים. כמו כן הזרקות של חומצה היאלורונית מסייעות בתחום של עיצוב עצמות לחיים ופיסול עצמות הפנים. כאמור, הזרקות מספקות נפח לאזורים שונים בפנים ואף מאפשרות מילוי שקעים טמפורליים (שבצדי הראש). ניתן לשלב גם בוטוקס לצורך תיקון אף הרמת גבות.

משך הפעולה של חומצה היאלורונית

החיסרון של חומצה היאלורונית הוא שהטיפול מביא לשיפור זמני. עם זאת, כיום אין חומר אחר עם פרופיל בטיחות דומה לחומצה היאלורונית שמאפשר טיפול קבוע. לדוגמה, שימוש בתכשירים שונים של סיליקון שנוי במחלוקת בקרב אוכלוסיית הרופאים עקב תופעות לוואי פוטנציאליות בלתי הפיכות.
לצורך מילוי קמטים, חומצה היאלורונית מביאה לשיפור קמטים לתקופה ממוצעת של בין 6-9 חודשים. הזרקת חומצה היאלורונית יכולה להשפיע עד תקופה מרבית של 18 חודשים.
לצורך עיבוי שפתיים, חומצה היאלורונית היא בעלת השפעה קצרה יותר עקב הספקת הדם הנרחבת באזור שתורמת לספיגת החומר. התקופה הממוצעת להשפעת החומר לעיבוי שפתיים הינו יותר קרוב ל6 חודשים עם השפעה מקסימלית הקרובה לשנה.

נשמח להפגש

© Pitronot Refua 2019. All Rights Reserved