הזעת יתר

הזעת יתר: בכפות ידיים, כפות רגליים ובית שחי
זיעה היא הפרשה של נוזל מימי מבלוטות המצויות בעור. הזעה משמשת בדרך כלל גורם המצנן את הגוף. כאשר חם לנו אנו מתחילים להזיע, והתאיידות הזיעה מהגוף מסייעת לקירורו.
גורמים נוספים להזעה יכולים להיות פעילות גופנית, כאב, בחילה, עצבנות ואף תרופות מסוימות. בעוד שהזעה רגילה היא תהליך טבעי הנחוץ לגוף, קיימת תופעה של "הזעה בעודף" (היפרהידרוזיס).
הזעת יתר הינו מצב בו קיימת בגוף, באופן כללי או ממוקם, הפרשת יתר של זיעה. מתופעה זו סובלים כ: 0.5% מהאוכלוסייה. הזעת היתר אינה נעימה ומגבילה את הסובל. הסיבה לתופעה זו אינה ידועה וההשערה היא כי מדובר בפעילות יתר עצבית של בלוטת הזיעה באזור המדובר.
כל המידע על הזעת יתר

הסיבות להזעת יתר

מצבי לחץ
חוסר איזון הורמונלי
שתיית אלכוהול
שימוש בתרופות מסוימות
סימפטום למחלות מסוימות
עודף משקל

גנטיקה

חוקרים מצאו קשר גנטי ומשפחתי בהזעת יתר. כ־25 אחוז מהסובלים מהבעיה יש קרוב משפחה נוסף הסובל ממנה. בישראל, על־פי ההערכה, אחוז אחד מהאוכלוסייה סובל מהזעת יתר.

היכן נפוצה הזעת היתר?

הזעה יתר נפוצה מאד בבית השחי או בכפות הידיים והרגליים. במקרים קשים יותר תורגש הזעת יתר גם במפשעות, לאורך הגב ובין השדיים אצל נשים.

סוגים של הזעת יתר

קיימים שני סוגים של הזעת יתר:
הזעת יתר ממוקדת ראשונית – הזעת יתר המופיעה לרוב באיבר מסוים או במספר בודד של איברים בגוף. ההזעה מופיעה גם כאשר לא חם לנו באזורים כמו בית שחי, כפות ידיים ורגליים ופנים. הזעה זו נובעת מהפרעה בבלוטות הזיעה באזור
הזעת יתר כללית – בה ההזעה מורגשת בכל הגוף והיא יכולה להיגרם מעודף משקל, מחלות עור שונות או בעיות הורמונליות.

טיפול בהזעת יתר

יש טיפול בהזעת יתר, הטיפול הבולט שבהם כיום הוא הטיפול בעזרת בוטוקס. בוטוקס, המשמש כטיפול להחלקת קמטים, משמש גם כטיפול להזעת יתר בבתי שחי, בכפות הידיים, בכפות הרגליים, בפנים ובאזורים אחרים בגוף.

הגבלת גיל לטיפול

הגיל המינימלי לטיפול הוא 18.

פעילות הבוטוקס

חומר הבוטוקס המוזרק גורם לחסימה של הסיגנל העצבי, המועבר לבלוטות הזיעה ומורה להפריש את נוזלי הזיעה.

התהליך

הפרוצדורה עצמה מבוצעת בהרדמה מקומית, כאשר סוג ההרדמה משתנה לפי אזור הטיפול. בבתי השחי ההרדמה נעשית על-ידי מריחת קרם הרדמה (אמלה). באזורי כפות הידיים והרגליים יש לעתים צורך לבצע בלוק עצבי כדי להרדים את המקום. לאחר שהאזור הורדם, מבוצעת סידרה של דקירות שטחיות במחט דקיקה במרווחים קבועים.

סיבוכים

ישנם דיווחים של אחוז אחד מהמקרים המפתחים הזעה מפצה במקום אחר בגוף.

אורך הטיפול

משך הטיפול הוא 20־30 דקות.

אחרי הטיפול

אין תחושת כאב. ניתן לצפות כי ההזעה תפחת תוך שבוע עד עשרה ימים. כשבוע שבועיים לאחר הטיפול קיימת הפחתה משמעותית של הזעת היתר.

משך הטיפול

הטיפול הוא זמני ומתבצע במרווחים של 6־12 חודשים.

נשמח להפגש

© Pitronot Refua 2019. All Rights Reserved